W czwartek 19 maja wybraliśmy się z uczniami klas 1b i 2a do Poznania. Była to wycieczka w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Celem naszej wyprawy było zapoznanie się z miastem Poznań, z jego zabytkami. Podczas zwiedzania dzieci mogły nie tylko zobaczyć nowe dla nich miejsca, ale też poznać ciekawe historie. Wycieczka rozpoczęła się w Buczu, skąd ruszyliśmy całą grupą autokarem w stronę Poznania. Pierwszą atrakcją była Palmiarnia Poznańska, która znajduje się przy Parku Wilsona.  Jest to największa palmiarnia w kraju, ale też jedna z największych w Europie. Dzieci mogły podziwiać wiele egzotycznych roślin oraz zwierząt. Misją Palmiarni Poznańskiej jest popularyzacja różnych gatunków fauny oraz flory, z różnych stref klimatycznych.  Przy okazji uczniowie mogą uczyć się o ochronie zagrożonych gatunków zwierząt oraz roślin, o ociepleniu klimaty czy poznać inne ciekawe  informacje.

Następną atrakcją była krótka przerwa na… LODY! To był bardzo ciepły dzień, więc lody wpasowały się idealnie na ochłodę. Uczniowie mogli spróbować przepysznych lodów naturalnych w kawiarni „Na Teatralce”.

Podczas spaceru do Muzeum Narodowego natrafiliśmy na Fontannę Wolności, która znajduje się na Placu Wolności w Poznaniu. Uczniowie mogli skorzystać z krótkiej przerwy, na zrobienie zdjęć, spacer przez fontannę, zabawę. Po przerwie udaliśmy się do Muzeum Narodowego – muzeum sztuki. Jest to jedno z najstarszych i największych muzeów w Polsce. Uczniowie mogli  podziwiać wiele ciekawych dzieł, gdyż znajdują się tam różnorodne  zbiory  z różnych wieków.

Ostatnim punktem wycieczki był obiad. Zanim jednak udaliśmy się do restauracji, poszliśmy na Stary Rynek w Poznaniu, gdzie dzieci mogły podziwiać Ratusz oraz zakupić pamiątki związane z Poznaniem. Następnie pojechaliśmy na pyszny obiad do restauracji „Na Wspólnej”. Po obiedzie wyruszyliśmy w podróż powrotną do domów. Pod szkołą na dzieci czekali ich rodzice. A wycieczka do Poznania na pewno zapadnie w ich pamięci na długo.

Dorota Nyczak