5 maja br. w naszej szkole odbyła się  „Historia z kulturą”. Pojawili się niezwykli goście, którzy przybliżyli klasom 4-8  historię naszej małej Ojczyzny. Uczniowie naszej szkoły wprowadzili do tematu Powstania Wielkopolskiego przedstawiając artystyczny rys historyczny tamtych wydarzeń. Przedstawili rys historyczny swoich pradziadków  Powstańców  Wielkopolskich : Czesława Wróblewskiego , Michała Thiela oraz Franciszka Weihsa.

Prelekcję historyczną wygłosił pan Antoni Fornalski – przedstawiając innych uczestników Powstania Wielkopolskiego pochodzących  z naszych miejscowości.

Po prelekcji, na zebranych czekała „żywa lekcja historii”. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości Maciej Myczka przedstawił sylwetki żołnierzy Powstania Wlkp. oraz powstańczej służby zdrowia. Prezentowane umundurowanie, broń i wyposażenie udostępniło Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie. Uczniowie mogli uczestniczyć w prezentowaniu flag pochodzących z różnych okresów historii jak również symbolizujących nasze województwo, powiat, gminę i polskie formacje wojskowe.

Szczególnie dziękujemy Gminnemu Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie za patronowanie takim działaniom i czekamy na kolejne historyczne spotkania.