Wiele jest ciekawych miejsc w Gminie Przemęt. Dzięki włodarzom i mieszkańcom naszej gminy możemy je podziwiać i spędzać wolny czas na łonie przyrody. Miejsca te nie tylko odwiedzamy, ale też możemy przeprowadzać zajęcia dla dzieci, które więcej uczą się poprzez obserwację i zabawę w terenie, niż w murach szkolnych.

Mając na względzie prawidłowy rozwój wychowanków, po rekolekcjach dn. 23.03.2022 roku wybrałyśmy się za zgodą dyrektora Bartłomieja Górnego, wraz z uczniami z klasy 1b i 2a do Sokołowic, aby tam w gospodarstwie agroturystycznym pani Kingi i pana Jacka „Szkolne Ranczo” przeprowadzić eko-lekcje. Dzieci szukały oznak wiosny, idąc ścieżką edukacyjną wśród różnorodnych drzew. Mogły bliżej poznać drzewa takie jak: dąb, brzoza, akacja, jesion, jabłoń oraz przytulić się do nich i zapoznać z pojęciami: „drzewolecznictwo”.

Potem poznały kucyki i konie. Uczyły się opiekować nad nimi: szczotkowały je, karmiły, a na koniec pod czujnym okiem pana Jacka skorzystały z przejażdżki na ich grzbiecie.

Dzieci bardzo ucieszyło poszukiwanie skarbów. W dwóch grupach według przygotowanych wcześniej map, musiały je odszukać. Mogły w ten sposób nauczyć się orientacji w terenie i umiejętności czytania znaków w odniesieniu do terenu.

Na koniec zajęć zjedliśmy kiełbaskę i chleb z ogniska. Dzieci pod opieką rodziców wróciły do domu. Przeżycia tego dnia na pewno pozostaną długo w pamięci uczniów, a wiadomości uzyskane w ten sposób nie ulegną zapomnieniu.

 

Sławomira Miszkiel

Dorota Nyczak