Jak co roku 27 września odbywa się Święto Pieczonego Ziemniaka. Powodem do ukoronowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność, możliwość przypomnienia tradycji ludowych odbywających się podczas  jesiennych zbiorów ziemniaków, a także wspólne zabawy na świeżym powietrzu.

Uczniowie z klasy 1b i 2a wybrali się do Barchlina, aby tam w otoczeniu przyrody poznać historię ziemniaka i zwyczaje związane z wykopkami z czasów dzieciństwa ich rodziców.
Na początku Pani Jakubowska powitała wszystkich  serdecznie i barwnie opowiedziała, jak będąc dzieckiem, uczestniczyła w wykopkach, zbierając ziemniaki, a po skończonej pracy jadła je upieczone w ognisku, popijając kawą zbożową. Następnie dzieci bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę i tenisa stołowego oraz wymyślały zabawy z chustą animacyjną.
Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka i wręczyły im prezenty.
Na koniec odśpiewały “Sto lat”, a potem wszyscy w swoich grupach stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
Uwieńczeniem zabawy była degustacja  ziemniaków upieczonych w ognisku. Nie zabrakło też pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz słodkości upieczonych przez mamy.
Lekcja w terenie była przygodą, która nauczyła dzieci, że ziemniaki to ważne warzywo ze względu na ich wartości odżywcze.